Изпитите тръгнаха! Напук на всички, които писаха закона, оставиха ръцете си в него и направиха така, че наредба и закон да съдържат взаимно изключващи се текстове, изпитите за категория "А" продължават, макар и след осем месечен застой!
Аз лично днес се явих на изпит и го издържах - веднага да се похваля. Та не бил толкова труден, верно има своите особености, но като цяло ако попаднеш на нормален изпитващ (един колега вчера имаше опит с ненормален), нещата стават.
Ще разкажа накратко за изпита и за начина на протичане заради тези от вас, които тепърва ще се явяват на курс.
Изпитът се състои от три части - теоретичен изпит (листовки), практически изпит част 1 (полигон) и практически изпит част 2 (градско). За тези от вас, които имат категория Б (като мен), теоретичният изпит отпада и директно се започва с полигона.
Бутай!
Първият елемент на полигона е бутане на мотора. Трябва да буташ мотора отстрани и да опишеш осморка около конусите (виж картинката). Съветите тука са да държиш здраво, да не накланяш мотора много и да му прибереш задните стъпенки, за да не събереш някой кол с тях. Според това, как завива, може да отвориш завойчетата и малко повече, за да влезнеш във вратите накрая. Като цяло - фасулска работа.
Осморка
Всички упражнения са описани в методиката към Наредба № 38 - виж края на статията, така че няма да описвам много детайли. И тука няма нищо сложно, внимавайте с газта и с колчетата. Ако стъпиш или бутнеш колче - край. Нямаш право на грешка, което е доста тъпо. Но така са го измислили.
Слалом и пътник
Започваш в очертанията между четирите конуса в началото. Правиш слалом и спираш в края. При теб се качва втори човек, с когото правиш обратен завой и се връщаш в изходната позиция. Изискването е на връщане да включиш втора скорост. Нямаш право на грешка, както при елемент 2. Стъпиш ли - чао.
Избягване на препятствие
Това е може би най-кофти упражнението на полигона. Трябва да направиш слалом с 30 км/ч (което е сравнително лесно), да обърнеш, да развиеш 50 км/ч, да намалиш скоростта рязко и да избегнеш препятствие.
Кофти е накрая. Изискването гласи, че на последния конус (забравих сега кой номер беше точно, виж картинката) трябва да преминеш с 50 км/ч. И понеже засичат точно на конуса, ако върнеш газта малко по-рано, минаваш оттам с 48 км/ч примерно, което се оказва недопустимо. Идиотска работа, няма никакъв толеранс. Ако задържиш по-дълго, за да си сигурен, че минаваш с поне 50 се случват едно от две неща - или не взимаш завоя и сгазваш конуса, или се пречукваш като куче. Имаше не един такъв случай.
Като цяло, мнението ми е, че упражнението е малко пресилено. Трябва да има някакъв толеранс на засичане с радара. Иначе изпитващия може да те засече когато си поиска и да те скъса ако пожелае. Не е правилно.
Другото неправилно е, че полигонът е целия на дупки, прахоляк и моторите (макар и нови) са карани от най-видни майстори на спорта и състоянието им е далеч от перфектно. Казвам това, без да визирам конкретни машини, полигон и инструктор. Вярвам, че това положение цари навсякъде в страната. Сигурно вбъдеще ще се промени - дай Боже.
И накрая аварийно спиране
И тука нищо сложно - с няколко опита добиваш рутина. Изпържваш мотора да вдигне 50, минаваш конусите и набиваш спирачки. Упражнението учи на много неща и е готино. Прави се без проблем според мене и не е опасно, както предишното.
Градското е голям сеир. Обикаляхме с мотор, кола и бус. Моторът се кара от кандидата, в колата зад него стоят инструкторът и изпитващият, а на задната седалка са другите кандидати. Връзката се осъществява с два мобилни телефона, този отпред е с устройство "свободни ръце", което си натикваш под каската - голямо удобство. Изпитващият подава команди - на следващото кръстовище завой, на светофара наляво и т.н. Командите идват своевременно, скоростта е до 45 км/ч (за разлика от полигона) и като цяло няма големи проблеми. Все пак в София се качихме на Цариградско шосе и после въртяхме през кв. Горубляне, което си е натоварен маршрут през целия ден.
Най-опсаното в цялата работа са хората, които се зазяпват в "кервана". Имаше един днеска вика "Пич, изпитват ли те, к'во?". Викам "Не - возя си се, не виждаш ли?!" Едно момче на скутерче щеше да се пребие, защото се зазяпа в колегата отпред. Луда работа. Но и това ще отмине с времето, все пак това е нормалният начин за провеждането на изпити.
Ако някой има конкретни въпроси, нека ми пише тук или на електронната поща. С удоволствие ще разкажа и повече, просто ми обърнете внимание, ако съм пропуснал нещо, което ви интересува.
И накрая, за онези от вас, които смятат, че упражненията са пресилени и много трудни, вчера си направих труда да погледна как се правят изпитите в Германия. Викам си - все пак трябва да се прекопирали нашите отнякъде. Та курса там съдържа полигон, градско, извънградско, магистрала и нощно каране. Полигона има 15 елемента, измежду които са отбягване на препятствие след забавяне на скоростта от 50 км/ч (както елемент 4 при нас). Освен това има и отбягване на препятствие с 50 км/ч без намаляване на скоростта, което се прави на същата констелация от конуси.
Вярно, има и други разлики - асфалта на полигоните е идеално равен и няма дупки, мръсотия и локви. Освен това упражненията бяха показани с един Bandit 400, който набира и спира доста по-добре от учебните 125 кубикови велосипедчета.
Успех на всички кандидати! Ето и методиката за провеждане на изпити, за който се чуди как точно става.
- "Методика за провеждане на изпитите", 1.72 MB